Forum Mersin

Akdeniz Bölgesi’nin en büyük alışveriş kompleksi olan Forum Mersin 19 ay gibi kısa bir sürede bitirilerek, açılışa hazır hale getirilmiştir. 71.500 m2 kiralanabilir alana sahip Forum Mersin’in içerisinde Media Markt (5.800 m2), Koçtaş (5.500 m2), Migros (4.000 m2)’un yanı sıra ulusal ve uluslararası markaların bulunduğu 200 mağaza, 9 salonlu Cinebonus sinemaları (2.500 m2), restoranlar, eğlence alanları, Bowlland Bowling Salonu ve 2.000 araç kapasiteli otopark bulunuyor.

ICSC – Uluslararası Alışveriş Merkezleri Birliği tarafından 2009 yılında büyük alışveriş merkezleri kategorisinde ‘Avrupa’nın En İyisi’ seçilen Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 2010’da da “Dünyadaki Alışveriş Merkezlerinin En iyisi Ödülleri” kapsamında Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Akdeniz mimarisinin, Türk motifleri ve modern unsurlarla harmanlanarak hayata geçirildiği Forum Mersin’de açık alışveriş sokağı ve kapalı alışveriş mekanı birbirine bir yaya geçidi ile bağlanmaktadır. Taş sokakları, geniş meydanları, modern köprüleri ile kentin doğal bir parçası gibi tasarlanan Forum Mersin, palmiye ağaçları, tenteleri, küçük su havuzları, sarmaşıkları ve narenciye ağaçlarıyla Mersin’in doğal dokusuyla uyum içerisindedir. Travertenin doğal güzelliği ile ahşabın sıcaklığını bir araya getiren proje, canlı ve pastel renkli mimari elemanlarla eşsiz bir görsel şölen sunuyor.

Mimariyle sanatın bir arada yorumlandığı Forum Mersin’in farklı noktalarında Türk sanatının önde gelen isimlerinden Hanefi Yeter’in özel olarak tasarladığı sanatsal objeler, heykel ve rölyef çalışmaları yer almaktadır. Forum Mersin’i ayrıcalıklı kılan unsurlardan biri olarak öne çıkan bu eserler, alışveriş merkezinin farklı noktalarında ziyaretçilerin karşısına çıkıyor.

Teknik Bilgiler

Proje Lokasyonu: Yenişehir / Mersin
Toplam İnşaat Alanı: 170.000 m2
Kiralanabilir Alan: 71.500 m2
İnşaat Başlangıcı: 2006 / 3. Çeyrek
Tamamlanma: 2007 / 4. Çeyrek
Proje Geliştirme: Multi Development, Turkmall
Yatırımcılar: Multi Development, Union Investment
Konsept & Mimari: T+T Design, Chapman Taylor, MM Proje

www.forummersin.com